Dezynfekcja to czynność, podczas której niszczone są liczne drobnoustroje. Aby była ona skuteczna, należy stosować płyn do dezynfekcji rąk, żele antybakteryjne, specjalne, nasączone chusteczki, czy też inne preparaty do dezynfekcji rąk. Najczęściej używane są one w placówkach medycznych, gabinetach kosmetycznych, czy nawet w profesjonalnych kuchniach. Aktualnie, zważywszy na stan pandemii, środki do dezynfekcji rąk powszechnie używane są w przestrzeni publicznej. Czy wszystkie z nich jednak działają tak samo? Jak i kiedy stosować płyn do dezynfekcji rąk – tego dowiesz się z poniższej treści.

Płyny do dezynfekcji rąk – jak poprawnie stosować

Wszelkie płyny dezynfekujące do rąk to specjalnie przygotowane mieszanki, które mają za zadanie zwalczać drobnoustroje, a w tym i wirusy. Zakupując je należy w pierwszej kolejności zapoznać się z ich instrukcją. Dlaczego? Gdyż niektóre preparaty przynoszą oczekiwane rezultaty dopiero po upływie 30 sekund albo i dłużej. Należy na to w dzisiejszych czasach w szczególności zwrócić uwagę, jeżeli chce się zapewnić bezpieczeństwo sobie, jak i swoim bliskim.

Co sprzyja poprawnej dezynfekcji?

Każdy płyn do dezynfekcji rąk ma w pewien sposób określoną skuteczność. Proces zwalczania drobnoustrojów, jego efektywność, jest zależna od czasu działania danego preparatu, jak i jego stężenia. Jest ona również większa wraz ze wzrostem wilgotności oraz temperatury. Płyny do dezynfekcji rąk, stosowane w obecnej sytuacji, powinny ponadto być oparte na bazie alkoholu, którego nie powinno być mniej, niż 60 procent w danym produkcie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Płyn do dezynfekcji rąk, żele antybakteryjne do rąk, czy też inne płyny do dezynfekcji skóry na nic się zdadzą, gdy nie będzie się przestrzegać procedur związanych z dokładnym myciem dłoni. Jak to zrobić? Przedstawiają to liczne infografiki publikowane nie tylko przez placówki medyczne, ale również i telewizję oraz media społecznościowe. Nie wolno o tym zapominać!